Басшылық

Биология ғылымдарының докторы, доцент

Байланыс: 87763281957

ӨМІРБАЯНЫ

Ешибаев Арыстанбек Аширбайұлы 1957 жылы 28 қарашасында Оңтүстік Қазақстан облысы, Ленгер ауданының Совет селосында дүниеге келген.

1974 жылы Совет орта мектебін тамадаған. Ал 1985 Санкт-Петербург мемлекеттік аграрлық университетін тамадаған.

1985-1998 жылдар аралығында Солтүстік-Батыс «Белогорка» ғылыми-зерттеу институтындгоды ғылыми қызметкер болып жұмыс жасаған. 1993 жылы кандидаттық диссертация қорғап, биология ғылымдарының кандидаты ғылыми дәреже алған.

2008-2003 жылдар аралығында ҚР ҰҒА Зоjлогия институтында аға ғылыми қызметкер болып қызмет атқарған.

2003-2005 жылдар аралығында М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан  мемлекеттік университетінің «Агротехнология» кафедрасының меңгерушісі қызметін атқарған.

2005 жылдан осы уақытқа дейін Шымкент университетінің «Химия, биология және ауылшаруашылық» кафедрасында доцент қызметін атқарып келеді.

2010 жылы докторлық диссертация қорғап, биология ғылымдарының докторы ғылыми дәрежесін алған. Қазіргі кезде Жергілікті өсімдік шикізатынан табиғи каучук өндіру, дәрілік өсімдіктерден гемостатикалық биопрепарат және жергілікті дендрофлораның экологиялық мәселесін шешуге қажетті биопрепарат алу технологиясын түзу мәселелерін зерттеумен айналысады. 140 ғылыми мақалалары Қазақстан және Скопус пен Томсон Рейтер базаларына кіретін көптеген шет елдік ғылыми басылымдарда жарық көрген. 1 монографияның, 4 оқу құралының авторы. 2 ғылым магистрін, 2 ғылым кандидатын және 2 PhD докторларын дайындап шығарған.

2012 жылдан бастап Шымкент университетінің «Жаратылыстану ғылымдарының іргелі және қолданбалы мәселелері» ғылыми-зерттеу институтының директоры.

РФ ғылым және білім саласына еңбегі сіңген қайраткері, РФ жаратылыстану академиясының корреспондент мүшесі, ғылыми өнертабыс саласындағы жетістіктері үшін А. Нобель медалімен марапатталған.