«Kazakhstan Smart Space» ғарыштық техникалар мен технологиялар саласындағы 1-Халықаралық байқауының финалында биология ғылымдарының докторы, профессор А.Ө.Исаева жетекшілік ететін Шымкент университетінің жобалық командасы екінші орынды иеленді.

«Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» АҚ Басқарма төрағасы Марат Нұрғожин атап өткендей: «Ғарыштық технологиялар адамзаттың күнделікті өмірінің бір бөлігіне айналды. Бұған ұялы байланыс, жерді қашықтықтан зондтау және спутниктік навигацияның әртүрлі аспектілері кіреді. Бұл технологияларды дамыту әртүрлі профильдегі мамандарды қажет етеді, сондықтан жастар мен балаларға мұғалімдік мамандықты мүмкіндігінше ертерек табуға көмектесу, олардың шығармашылық ізденіс пен жаңалық, таланттарын ашуға деген ұмтылысын қолдау және жүзеге асыру үшін барлық мүмкіндіктерді қамтамасыз ету өте маңызды. Дәл осы мақсатта Kazakhstan Smart Space халықаралық байқауы өткізілуде».

2022 жылдың 8-9 сәуірінде Ғ.Дәукеев атындағы Алматы энергетика және коммуникациялар университетінде өткен Байқаудың қорытынды турында Экология және биология ғылыми-зерттеу институтының ғылыми қызметкері Әсел Тлеукеева «Марсты отарлауда айналымдағы су пайдалану үшін балық шаруашылығына арналған микробалдырлары бар гидропоника арқылы қамтамасыз ету жүйесі» жобасын ұсынды. Ғарыштық зерттеулердің негізгі мәселелерінің бірі биологиялық объектілерді, атап айтқанда өсімдіктерді жаңа жағдайда енгізу болып табылады.

Айналымдағы сумен жабдықтаудың ұсынылып отырған жүйесі бірнеше мәселені шешеді: балық өсіру (ақуыз көзі), өсімдіктерді өсіру (аквапоникадағы дақылдар), балдырлардың есебінен суды тазарту және үнемдеу. Балдырларды балықтарға дәрумендік азық қоспасы және өсімдіктерге қосымша тыңайтқыш ретінде де пайдалануға болады.

Байқау жеңімпаздарын құттықтай отырып, ғалымдарға бұдан да жарқын және елеулі жаңа жетістіктер тілейміз!