Химия, биология және ауылшаруашылық кафедрасы

ӨМІРБАЯНЫ
Жумадулаева Алиса 1958 жылы ОҚО дүниеге келген. 1978 жылы мектепті үздік бітірген.  Осы жылы Қазақстандағы беделді университеттердің бірі  С.М. Киров атындағы ҚазМУ химия-биология мамандығы бойынша оқуға түсті.  1983 жылы жоғарыда аталған университетті бітірген соң педагогикалық тәжирибесін Шымкент қаласында орналасқан №5 мектепте мұғалім болып бастады.
1988-2000 жылдары арасында Гидромелиорациялық техникумда оқытушы қызметте жұмысын жалғастырды. 2001 жылдан бастап Шымкент университетінде өзінің оқытушылық қызметін химия және биология кафедрасында жұмыс істеді.
2002-2004 жылдар аралығында «Гуманитарлы» факультеттің деканы қызметін атқарды.
2008 жылы мамандығы бойынша Оңтүстік Батыс мал шаруашылығы институтында кандидаттық диссертациясын қорғады.
2008 жылдан бастап бүгінгі уақытқа дейін  «Химия, биология және ауылшауашылық» кафедрасының меңгерушісі қызметтін атқарып келеді. Университет, факультет және кәсіподақ  тарапынан оқу-әдістемелік , тәрбие және ғылыми жұмыстарын жоғарғы деңгейде жүргізгені үшін бірқатар алғыс хаттармен марапатталған.
Ғылыми-зерттеу материалдары бойынша 30 астам ғылыми еңбектер жақын және шет елдерде жариялады. Соның ішінде Томсон рейтерс бойынша импакт-факторы бар 2 ғылыми мақаласы жақын және шет елдерде жарияланды.
Өзінің педагогикалық іс-тәжірибесін арттыра отырып 20 ғылыми әдістемелік құралдар дайындап басып шығарды.

Мамандықтар сипаттамасы

Өндірістік іс-тәжірибе базасы

«Химия, биология және ауылшарушылық» кафедрасы еліміздің педагогика және ауылшаруашылығы салаларына қажетті ғылыми және педагогикалық мамандарды дайындайды. Кафедрада ауылшаруашылығы, биология және химия мамандықтары бойынша жүргізілетін базалық және кәсіби пәндер бойынша арнайы кабинеттер мен зертханалар жабдықталған. Студенттердің теориялық білімдерін университетпен келісімшарт арқылы байланысты өндірістік мекемелердің базаларында іс-тәжірибелер арқылы нақтылауға жағдай жасалған. Студенттерге ғылым докторлары, профессорлар, ғылым кандидаттары, доценттер және жаратылыстану магистрлері мен аға оқытушылар дәріс береді. Студенттер өздерінің дипломдық жұмыстарын кафедрада ұйымдастырылған «Жас биолог», «Жас химик», «Жас агроном және топырақтанушы» ғылыми үйірмелерде жүргізілетін ғылыми ізденістер арқылы орындайды және олардың нәтижелерін университеттік, халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференцияларда баяндайды.

Студенттердің өндірістік тәжірибелері және ғылыми жұмыстары Шымкент қаласының және Сайрам ауданының үздік мектептерінде, «Оңтүстік-Батыс мал және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтында», Оңтүстік Қазақстан сорт сынау инспектурасында,  «Шымкент мемлекеттік дендросаябағында жүргізіледі.

Ғылыми бағыттар:

1.Оңтүстік Қазақстан облысының агроөнеркәсіптік кешенінің басты салаларына қажетті экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді технологиялар түзу;

2. Оңтүстік Қазақстан облысының бұзылған экожүйелеріндегі биосаналуандылықтың өзгеру заңдылықтарын зерттеу және мониторинг тәсілдерін түзу:

3. Өндірістік және тұрмыстық химия өндірісінің технологияларын жаңа нәтижелермен толықтыру.