Экология және биология ҒЗИ директоры, биология ғылымдарының докторы, профессор А.У.Исаеваны Scopus журналында Q1 деңгейіндегі ғылыми мақаланың жариялануымен құттықтаймыз

Бұл жұмыстың мақсаты – Арал өңірінің құрамында тұзы бар шикізатпен дәрілік өсімдіктерді косметикалық мақсатта пайдалану мүмкіндіктерін зерттеу. Бұл аймақта кездесетін тұздардың химиялық және минералогиялық құрамы фармакологиялық және косметикалық мақсатта зерттелген. Ғалымдар құрамында тұзы бар шикізаттың микрофлорасы мен Жақсы Қылыш көлінің флорасын зерттеді. Зерттеу барысында 56 өсімдік түрі анықталды, оның 25% - Compositae тұқымдасына, 32% - Дәнді дақылдарға, 22% - Амарантқа және 21% - Тамаринге жатады. Қатты фазалық микроэкстракция (ҚҚМЭ) және күрделі екі өлшемді газ хроматографиясы-масс-спектрометрия әдісін қолдану арқылы болашақ косметикалық өнімдер үшін олардың өсімдік компоненттерінің негізі Artemisia alba L., Achilleamillifolium L Eleagus commutate Bernh. EX Rydb., Psoraleadrupacen Bunge, Artemisia cipa O. Vegd., Thymus vulgaris L., Morus alba L., Salvia pratensis L., Glycyrhizaglabra L., Tanacetum vulgare L., Polygonumaviculare L. Alhagipseuharne, таңдалған L. Gagipseu, L. сияқты өсімдік түрлерінің ұшпа қосылыстарының құрамы анықталды.

Ең беделді халықаралық ғылыми реферат деректер базаларының бірі болып табылатын SCOPUS басылымдарында жариялау автордың халықаралық қоғамдастық мойындаған және жоғары бәсекелестік негізінде жүзеге асырылатын ғылыми білім саласына қосқан үлесін білдіреді.

Экология және биология ғылыми-зерттеу институтының ұжымына Қазақстан ғылымын әлемдік ғылыми қоғамдастыққа ілгерілету жолындағы жемісті еңбекте табыс тілейміз.